Ålems OK DM-Lång 19 sept. 2010må 2010-09-20 19:36
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       2820 m                      

    1          Sture Jansson           Emmaboda Verda OK            38:50 G        
    2          Olle Lif                Sol Tranås                   38:55 G        
    3          Ingemar Lindström       Jönköpings OK                41:50 G        
    4          Sven Andersson          OK Stigen                    44:14 S        
    5          Gunnar Elfverson        Kalmar OK                    48:32 S        
    6          Lennart Karlsson        Hultsfreds OK                55:51 B        

               Harry Ahlqvist          Växjö OK                  ej start          



H75  (17)      3010 m                      

    1          Bengt Lif               Sol Tranås                   32:20 G        
    2          Ragnar Collryd          Bredaryds SOK                34:31 G        
    3          Johan Jansson           Växjö OK                     34:53 G        
    4          Stig Fransson           OK Stigen                    37:07 S        
    5          Allan Håkansson         SOK Viljan                   37:56 S        
    6          Bengt-Åke Borgemo       SOK Viljan                   38:45 S        
    7          Arne Envall             Eksjö SOK                    39:00 S        
    8          Gillis Alm              Växjö OK                     39:12 S        
    9          Åke Karlsson            Kalmar OK                    41:01 S        
   10          Mattias Rundgren        Sol Tranås                   42:10 S        
   11          Arne Edgren             SOK Viljan                   44:28 S        
   12          Bertil Ståhl            Kalmar OK                    48:17 B        
   13          Lars-Erik Lindahl       Målilla OK                   50:09          
   14          Evald Johansson         Lessebo OK                   52:35          
   15          Henry Gustavsson        Sol Tranås                   53:43          
   16          Alf Karlsson            Lessebo OK                   54:00          
   17          Lars Persson            Väsby OK                     59:08          



H70  (20)      3730 m                      

    1          Sivert Axelsson         Kalmar OK                    35:42 G        
    2          Göran Karlsson          OK Bävern                    39:09 G        
    3          Kurt Bergstrand         Lessebo OK                   39:10 G        
    4          Sören Bråhn             Jönköpings OK                41:23 S        
    5          Erland Ling             Jönköpings OK                41:27 S        
    6          Stig Karlsson           Torsås OK                    42:34 S        
    7          Rolf Hallberg           Nässjö OK                    43:57 S        
    8          Rune Ahlander           Jönköpings OK                44:18 S        
    9          Stig Nilsson            Hultsfreds OK                45:19 S        
   10          Sven-Olof Lundin        Sol Tranås                   46:09 S        
   11          Lennart Eriksson        OK Stigen                    46:40 S        
   12          Sven Olof Fransson      OK Stigen                    47:34 S        
   13          Stig Jaremalm           Ankarsrums OK                48:41 S        
   14          Rolf Andersson          Vimmerby OK                  50:02 S        
   15          Göran Thour             Värend GN OL                 51:13 B        
   16          Göran Gabrielsson       SOK Viljan                   51:35 B        
   17          Milton Lövgren          SOK Viljan                   56:20          
   18          Lennart Kammenhed       Jönköpings OK                57:38          
   19          Gunnar Dahl             Växjö OK                   1:01:33          
   20          Sven Persson            Torsås OK                  1:03:20          



H65  (30)      3730 m                      

    1          Stefan G Larsson        OK Njudung                   27:39 G        
    2          Anders Buhré            Nybro OK                     30:08 G        
    3          Morgan Ljung            Vaggeryds SOK                32:08 S        
    4          Åke Eckerbom            IFK Sävsjö                   33:37 S        
    5          Lars-Åke Claesson       Skillingaryds FK             34:16 S        
    6          Jan-Erik Nilsson        SOK Viljan                   34:52 S        
    7          Kent Ekdahl             Emmaboda Verda OK            35:42 S        
    8          Göran Rundgren          Lessebo OK                   36:17 S        
    9          Tom Lindström           SOK Viljan                   37:44 S        
   10          Stig Karlsson           Lessebo OK                   37:54 S        
   11          Hagbert Persson         Växjö OK                     38:12 S        
   12          Arne Larsen             Västerviks OK                38:30 S        
   13          Waste Byström           OK Virdarna                  38:59 S        
   14          Björn Liljeholm         Ankarsrums OK                39:21 S        
   15          Leif Lindström          Nybro OK                     39:55 S        
   16          Nils Karlsson           Växjö Allmänna IS            40:04 B        
   17          Åke Borger              Ankarsrums OK                41:16 B        
   18          Staffan Skobe           Västerviks OK                41:26 B        
   19          Göte Gustafsson         Emmaboda Verda OK            42:11          
   20          Erling Ekelöf           Värend GN OL                 42:18          
   21          Anders Svenson          Ankarsrums OK                42:28          
   22          Nils-Birger Johansson   Sol Tranås                   42:30          
   23          Stellan Ahnström        Forserums SOK                43:53          
   24          Gerth Sällström         Lessebo OK                   44:49          
   25          Åke Björklund           Västerviks OK                47:35          
   26          Karl-Johan Knutsson     Nybro OK                     49:31          
   27          Åke Karlsson            Ankarsrums OK                49:42          
   28          John-Erik Bergstrand    Värend GN OL                 51:43          
   29          Kenneth Karlsson        Nybro OK                     54:59          

               Jan-Ulf Karlsson        Målilla OK                ej start          



H60  (22)      4360 m                      

    1          Torgny Pettersson       Västerviks OK                37:34 G        
    2          Krister Nilsson         Växjö OK                     40:19 G        
    3          Roland Nilsson          SOK Viljan                   42:13 S        
    4          Ronny Hjalmarsson       Emmaboda Verda OK            42:24 S        
    5          Gunnar Enberg           Målilla OK                   42:34 S        
    6          Ingemar Johansson       Växjö OK                     43:06 S        
    7          Bengt Sörensen          Jönköpings OK                43:37 S        
    8          Hans Svenson            SOK Viljan                   43:47 S        
    9          Sven Käck               Sol Tranås                   45:15 S        
   10          Lennart Barkestam       IK Hakarpspojkarna           45:28 S        
   11          Klas Björk              IK Hakarpspojkarna           45:35 S        
   12          Bengt Elmersson         Värend GN OL                 46:29 S        
   13          Karl-Evert Annegård     SOK Viljan                   48:37 S        
   14          Sven-Olof Larsson       Växjö Allmänna IS            48:41 S        
   15          Jörgen Fransson         Emmaboda Verda OK            48:43 S        
   16          Leif Axelsson           Målilla OK                   49:12 S        
   17          Bo Turesson             OK Bävern                    49:24 S        
   18          Johnny Gustafsson       Gamleby OK                   50:38 S        
   19          Lars-Åke Åberg          Kalmar OK                    50:46 S        
   20          Staffan Dittmer         IK Hakarpspojkarna           51:26 S        
   21          Stig Johansson          Bredaryds SOK                52:17 S        
   22          Sven-Åke Karlsson       IK Hakarpspojkarna           53:08 S        



H55  (23)      5150 m                      

    1          Kennet Sandström        OK Stigen                    41:21 G        
    2          Kjell Nero              Nässjö OK                    44:28 G        
    3          Kent Granqvist          Västerviks OK                44:35 G        
    4          Leif Carlsson           SOK Viljan                   45:53 G        
    5          Lennart Larsson         Jönköpings OK                48:39 S        
    6          Göran Svenson           SOK Viljan                   48:49 S        
    7          Ulf Svensson            OK Njudung                   49:02 S        
    7          Christer Folkesson      Eksjö SOK                    49:02 S        
    9          Ingemar Persson         Gamleby OK                   50:16 S        
   10          Jan Danielsson          Kalmar OK                    51:46 S        
   11          Lars Eriksson           Kalmar OK                    51:50 S        
   12          Stefan Carlsson         SOK Viljan                   53:02 S        
   13          Mats Adolfsson          Vimmerby OK                  55:44 S        
   14          Göran Liljequist        OK Älme                      58:13 S        
   15          Urban Svensson          Vimmerby OK                  58:26 S        
   16          Leif Johansson          Kexholms SK                1:00:22 B        
   17          Magnus Lager            Torsås OK                  1:03:46          
   18          Sven-Olof Johansson     Vaggeryds SOK              1:04:11          
   19          Thomas Petersson        Vaggeryds SOK              1:08:27          
   20          Jan Johansson           Gamleby OK                 1:14:40          

               Arne Andersson          Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Stefan Arbin            Annebergs GIF             ej start          
               Lennart Kalen           SOK Viljan                ej start          



H50  (22)      5580 m                      

    1          Stefan Kollberg         Eksjö SOK                    38:32 G        
    2          Lars-Gunnar Nilsson     Eksjö SOK                    40:06 G        
    3          Ingemar Skaar           Jönköpings OK                40:16 G        
    4          Ove Lernå               Kalmar OK                    40:31 G        
    5          Arto Blomdahl           IK Hakarpspojkarna           41:02 G        
    6          Gunnar Karlsson         Målilla OK                   42:36 G        
    7          Evert Johansson         OK Bävern                    43:56 S        
    8          Arne Klintberg          Eksjö SOK                    44:21 S        
    9          Tommy Ljungdahl         IK Hakarpspojkarna           44:45 S        
   10          Stefan Olheden          SOK Viljan                   46:04 S        
   11          Håkan Sandstedt         Eksjö SOK                    46:35 S        
   12          Jan Andersson           Kalmar OK                    48:49 S        
   13          Torbjörn Falk           Vimmerby OK                  53:34 S        
   14          Jan Karlsson            Växjö OK                     53:43 S        
   15          Bo Salomonsson          Kalmar OK                    54:19 S        
   16          Thomas Almqvist         Västerviks OK              1:01:12          
   17          Lars Eklund             Växjö OK                   1:03:40          
   18          Ingmar Andersson        Jönköpings OK              1:12:58          
   19          Arne Lilja              Jönköpings OK              1:17:26          
   20          Bertil Carlsson         Jönköpings OK              1:19:53          

               Bo Petersson            Lessebo OK                ej start          
               Manfred Olejnik         SOK Viljan                ej start          



H45  (25)      5970 m                      

    1          Håkan Svensson          Bredaryds SOK                40:52 G        
    2          Bo Granstedt            IK Hakarpspojkarna           41:15 G        
    3          Mikael Hansson          Bredaryds SOK                46:46 S        
    4          Glen Håkansson          Växjö OK                     46:54 S        
    5          Mats Ljungqvist         Kexholms SK                  47:25 S        
    6          John E Eriksson         Växjö OK                     48:03 S        
    7          Sven Lundgren           Värend GN OL                 49:02 S        
    8          Mats Söderberg          Kalmar OK                    49:21 S        
    9          Stefan Svensson         Bredaryds SOK                51:11 S        
   10          Egon Gustavsson         OK Bävern                    51:43 S        
   11          Urban Anderson          Kexholms SK                  51:53 S        
   12          Mats Johansson          Sol Tranås                   53:20 S        
   13          Ola Allvin              IK Hakarpspojkarna           56:00 S        
   14          Lars-Olof Lundquist     Nybro OK                     57:57 S        
   15          Magnus Porle            Växjö OK                   1:01:06 B        
   16          Håkan Östergren         Växjö OK                   1:02:59          
   17          Stefan Olofsson         OK Gisle                   1:03:15          
   18          Håkan Andersson         Vimmerby OK                1:04:00          
   19          Anders Strömbäck        Ankarsrums OK              1:06:47          
   20          Peter Edgren            Hultsfreds OK              1:14:15          

               Håkan Almqvist          Nybro OK                  ej start          
               Per-Göran Bern          Målilla OK                ej start          
               Jonas Andersson         Värend GN OL              ej start          
               Sven Mikkelsen          SOK Viljan                ej start          
               Peter Ekdahl            Emmaboda Verda OK         ej start          



H40  (33)      6400 m                      

    1          Leif Johansson          OK Njudung                   46:51 G        
    2          Lars Svensson           IK Hakarpspojkarna           48:53 G        
    3          Klas Friborg            Jönköpings OK                49:56 G        
    4          Magnus Ericsson         Växjö OK                     50:15 G        
    5          Magnus Svensson         Nässjö OK                    50:35 G        
    6          Anders Ling             Jönköpings OK                50:40 G        
    7          Lars Nordgren           Eksjö SOK                    51:01 G        
    8          Jonas Persson           Torsås OK                    51:49 G        
    9          Per Erlandsson          Vimmerby OK                  51:54 G        
   10          Våge Rindstig           SOK Viljan                   52:23 S        
   11          Peter Aronsson          Bredaryds SOK                52:43 S        
   12          Göran Nord              Sol Tranås                   57:13 S        
   13          Mattias Ossiansson      IK Hakarpspojkarna           58:36 S        
   14          Cristian Olivestam      Vimmerby OK                  58:52 S        
   15          Johan Hansson           Nässjö OK                  1:00:13 S        
   16          Björn Karlsson          Kexholms SK                1:01:27 S        
   17          Per Björnlinger         IK Vista                   1:02:21 S        
   18          Johan Billing           Målilla OK                 1:09:55 B        
   19          Rickard Danielsson      Vimmerby OK                1:10:09 B        
   20          Robert Hjelm            Vimmerby OK                1:13:49          
   21          Lars Elfverson          Kalmar OK                  1:14:27          
   22          Anders Pettersson       OK Njudung                 1:17:07          
   23          Magnus Trofast          Bredaryds SOK              1:22:49          
   24          Stefan Reiver           Bodafors OK                1:24:45          
   25          Ola Karlsson            Torsås OK                  1:35:26          
   26          Ulf Isaksson            Hässleby SOK               1:43:51          
   27          Stefan Petersson        Kalmar OK                  1:56:50          

               Torbjörn Johansson      Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Peter Sahlin            Nässjö OK                 ej start          
               Thomas Johansson        Gamleby OK                ej start          
               Tomas Karlsson          Kexholms SK               ej start          
               Peter Lind              SOK Viljan                ej start          
               Mats Granstedt          IK Hakarpspojkarna        ej start          



H35  (9)       6840 m                      

    1          Thord Hultberg          SOK Viljan                   49:12 G        
    2          Tony Lövdahl            SOK Viljan                   50:10 G        
    3          Thomas E Eriksson       Kexholms SK                  53:18 G        
    4          Ulrik Karlsson          Växjö OK                     57:00 S        
    5          Marcus Alexandersson    Kalmar OK                    58:10 S        
    6          Fredrik Karlsson        Nybro OK                     58:13 S        
    7          Rolf E Johansson        Västerviks OK                58:52 S        
    8          Atakilte Beyene         Nässjö OK                  1:18:31          

               Magnus Lindstrand       Kalmar OK                 Ej godk.          



H21 DM  (18)   12540 m                     

    1          Patrik Karlsson         IK Hakarpspojkarna         1:18:58 G        
    2          Henrik Jansson          IK Hakarpspojkarna         1:20:19 G        
    3          Rasmus Leo              Bredaryds SOK              1:22:16 G        
    4          Andreas Rangert         IK Hakarpspojkarna         1:25:59 G        
    5          Andreas Jansson         IK Hakarpspojkarna         1:26:50 G        
    6          Erik Holmberg           IK Hakarpspojkarna         1:28:56 S        
    7          Simon Olivestam         Eksjö SOK                  1:29:11 S        
    8          Fredrik Rosén           Jönköpings OK              1:30:16 S        
    9          Per Lenander            Växjö OK                   1:32:13 S        
   10          Mattias Karlsson        Växjö OK                   1:33:19 S        
   11          Gabriel Ireståhl        Sol Tranås                 1:36:10 S        
   12          Niklas Karlsson         Växjö OK                   1:39:31 S        
   13          Måns Faxén              Växjö OK                   1:42:11 S        
   14          Anders Persson          Växjö OK                   1:54:42 B        
   15          Rickard Ingesson        Gamleby OK                 1:55:09 B        
   16          Niklas Jakobsson        Sol Tranås                 2:06:10          

               Erik Liljequist         OK Älme                   Ej godk.          
               Markus Klevegård        Växjö OK                  ej start          



H20 DM  (13)   10110 m                     

    1          Jakob Andersson         Bredaryds SOK              1:05:38 G        
    2          Oskar Ljungqvist        IK Hakarpspojkarna         1:08:27 G        
    3          Oscar Carlsson          Eksjö SOK                  1:09:21 G        
    4          Johan Norberg           Gamleby OK                 1:11:41 G        
    5          Viktor Antonsson        Eksjö SOK                  1:15:37 S        
    6          John Sjösäter           Eksjö SOK                  1:18:13 S        
    7          Oscar Riis              Gamleby OK                 1:19:30 S        
    8          Pontus Johansson        Växjö OK                   1:23:34 S        
    9          Joel Käll-Karlsson      Växjö OK                   1:25:34 S        

               Isak Borgemo            Gamleby OK                Ej godk.          
               Emil Svalbring          Målilla OK                ej start          
               David Svenson           SOK Viljan                ej start          
               Marcus Ramström         IK Hakarpspojkarna        ej start          



H18 DM  (17)   7320 m                      

    1          Ola Brönnheden          Vimmerby OK                  49:28 G        
    2          Andreas Bergander       Eksjö SOK                    49:45 G        
    3          Pontus Petersson        Nybro OK                     50:06 G        
    4          Jonathan Anderson       Kexholms SK                  53:42 G        
    5          Linus Wahl              IK Vista                     54:26 G        
    6          Oscar Björck            OK Älme                      54:41 G        
    7          Anton Philipsson        Markaryds FK                 56:33 S        
    8          Eric Hansson            Nässjö OK                    56:58 S        
    9          Emil Lindström          Sol Tranås                 1:04:48 S        
   10          Felix Palmgren          Eksjö SOK                  1:10:23 B        
   11          Karl Holmquist          IF Hallby SOK              1:16:15          
   12          Martin Lindström        SOK Viljan                 1:22:21          
   13          Johnny Andersson        Målilla OK                 1:24:40          
   14          Robert Larsson          Gamleby OK                 1:30:39          

               Hampus Billing          Målilla OK                Ej godk.          
               Arvid Käll              OK Älme                   Ej godk.          
               Linus Lager             Nässjö OK                 ej start          



H16  (31)      4990 m                      

    1          Erik Karlsson           Målilla OK                   31:49          
    2          Jakob Wahl              IK Vista                     33:42          
    3          Adam Granstedt          IK Hakarpspojkarna           34:04          
    4          Oskar Lundqvist         Nybro OK                     34:17          
    5          Ludwig Ljungqvist       Kexholms SK                  35:29          
    6          Gustav Sandstedt        Eksjö SOK                    36:20          
    7          Johan Sandlund          OK Njudung                   36:26          
    8          Anton Persson           Markaryds FK                 37:56          
    9          Erik Persson            Eksjö SOK                    38:12          
   10          Johannes Eklöf          IF Hallby SOK                39:01          
   11          Daniel Posch            Sol Tranås                   41:08          
   12          Henrik Andersson        Bredaryds SOK                41:19          
   13          Henrik Pettersson       Västerviks OK                41:48          
   14          Hampus Bergander        Eksjö SOK                    42:12          
   15          Daniel Håkansson        Växjö OK                     42:16          
   16          Oscar Anderson          Kexholms SK                  43:13          
   17          Oskar Pettersson        OK Njudung                   43:45          
   18          Jakob Riis              Gamleby OK                   44:25          
   19          Joakim Svensson         OK Älme                      45:42          
   20          Martin Skaar            Jönköpings OK                48:10          
   21          Josef Svalbring         Målilla OK                   48:20          
   22          Johan Löfström          Jönköpings OK                51:34          
   23          Erik Henckel            Kexholms SK                  52:25          
   24          Johan Liljebjörn        Nybro OK                     52:54          
   25          Erik Gunnarsson         Eksjö SOK                    53:04          
   26          Oscar Claesson          Jönköpings OK                56:29          
   27          Karl Reiver             Bodafors OK                1:03:35          
   28          Carl Torstensson        Emmaboda Verda OK          1:04:45          
   29          Oskar Eklund            Målilla OK                 1:10:31          
   30          Gustav Karlsson         Torsås OK                  1:12:30          

               Gabriel Linderson       Gamleby OK                ej start          



H14  (22)      4040 m                      

    1          Henrik Eklund           Växjö OK                     28:22          
    2          Filip Ossiansson        IK Hakarpspojkarna           29:59          
    3          Nils Wärnsberg          Eksjö SOK                    30:39          
    4          August Kollberg         Eksjö SOK                    31:25          
    5          Andreas Petersson       Burseryds IF                 31:26          
    6          Lucas J-Sundblad        Eksjö SOK                    31:29          
    7          Anton Erickson          Bodafors OK                  32:27          
    8          Edvin Andersson         Värend GN OL                 32:31          
    9          Oskar Lind              SOK Viljan                   34:22          
   10          Anton Hansson           Nässjö OK                    34:24          
   11          Albin Evertsson         Växjö OK                     34:39          
   12          Herman Billing          Målilla OK                   36:38          
   13          Philip Edvardsson       Eksjö SOK                    37:11          
   14          Daniel Johansson        Bredaryds SOK                38:09          
   15          Martin Karlsson         Växjö OK                     40:49          
   16          Oscar Philipsson        Markaryds FK                 43:41          
   17          Johan Eklund            Växjö OK                     43:48          
   18          Adam Erickson           Bodafors OK                  47:03          
   19          Axel Rydgård            Eksjö SOK                    47:49          
   20          Simon Nyström           SOK Viljan                   49:40          
   21          Simon Runefors          Växjö OK                     59:25          

               Arvid Nord              Sol Tranås                ej start          



H12  (24)      3060 m                      

    1          Oliwer Lundberg         OK Bävern                    19:23          
    2          Rasmus Lundberg         OK Bävern                    20:38          
    3          Andreas Gustafsson      IK Hakarpspojkarna           21:17          
    4          Adam Persson            Eksjö SOK                    21:55          
    5          Eric Rosjö              Jönköpings OK                22:04          
    6          Albin Lager             Nässjö OK                    23:14          
    7          Viktor Östergren        Växjö OK                     23:17          
    8          Lukas Lundgren          Värend GN OL                 24:10          
    9          Filip Trofast           Bredaryds SOK                24:16          
   10          Adam Löfström           Jönköpings OK                25:24          
   11          Anton Olivestam         Vimmerby OK                  25:54          
   12          Victor Thörnqvist       Sol Tranås                   26:49          
   13          Erik Liljebjörn         Nybro OK                     27:31          
   14          Viktor Ossiansson       IK Hakarpspojkarna           29:24          
   15          Benjamin Sturek         SOK Viljan                   30:55          
   16          Carl Ekbring            Kexholms SK                  36:17          
   17          Alfred Åhman            Kalmar OK                    36:35          
   18          Pontus Erlandsson       SOK Viljan                   37:12          
   19          Carl Wärnsberg          Eksjö SOK                    42:42          
   20          Filip Johansson         SOK Viljan                   47:08          
   21          Viktor Alexandersson    Torsås OK                    53:21          

               Arvid Claesson          Jönköpings OK             Ej godk.          
               Elias Andersson         Värend GN OL              ej start          
               David Johansson         Bredaryds SOK             ej start          



H10  (18)      2710 m                      

    1          Isac Ericsson           Växjö OK                     16:20          
    2          Filip Rosjö             Jönköpings OK                17:14          
    3          Gustav Runefors         Växjö OK                     18:05          
    4          Lukas Granstedt         IK Hakarpspojkarna           18:38          
    5          Victor Hansson          Nässjö OK                    19:33          
    6          Linus Lundberg          OK Bävern                    20:25          
    7          Axel Elmblad            OK Stigen                    21:10          
    8          Filip Andersson         Hultsfreds OK                23:06          
    9          Erik Erlandsson         Vimmerby OK                  23:16          
   10          Gustav Olsson           Torsås OK                    24:56          
   11          Elias Torstensson       Emmaboda Verda OK            25:39          
   12          Oskar Karlsson          Målilla OK                   27:10          
   13          Simon Svahn             Eksjö SOK                    27:28          
   14          Albin Toll              OK Njudung                   27:52          
   15          Isak Hultberg           SOK Viljan                   29:17          
   16          Oskar Svahn             Eksjö SOK                    35:48          
   17          Max Karlsson            Torsås OK                    52:49          

               Rasmus Bergfors         SOK Viljan                ej start          



D70  (4)       2550 m                      

    1          Gunvor Nilsson          Hultsfreds OK                41:58 G        
    2          Annette Örnros          Hultsfreds OK                48:51 S        
    3          Astrid Svensson         OK Bävern                    49:58 S        

               Eva Eliasson            Vaggeryds SOK             ej start          



D65  (10)      3010 m                      

    1          Berit Byström           OK Virdarna                  40:15 G        
    2          Ulla Nilsson            SOK Viljan                   41:27 G        
    3          Solbritt Gustafsson     OK Virdarna                  41:45 G        
    4          Gun-Britt Svensson      Västerviks OK                42:29 G        
    5          Ulla Ling               Jönköpings OK                43:25 G        
    6          Britt-Marie Björklund   Västerviks OK                44:12 G        
    7          Vega Slottner           Jönköpings OK                45:04 G        
    8          Harriet Karlsson        Torsås OK                    47:01 S        
    9          Siv Ekelöf              Värend GN OL                 55:52 S        
   10          Eva Bergstrand          Värend GN OL                 57:15 S        



D60  (14)      3270 m                      

    1          Gunilla Pettersson      Västerviks OK                38:31 G        
    2          Lisbeth Karlsson        Vaggeryds SOK                40:24 G        
    3          Lena Barkestam          IK Hakarpspojkarna           40:52 G        
    4          Gun-Britt Fransson      Emmaboda Verda OK            40:59 G        
    5          Ros-Mari Karlsson       Nybro OK                     41:56 G        
    6          Marie-Louise Karlsson   Nybro OK                     43:54 S        
    7          Monica Påhlstorp        Emmaboda Verda OK            44:12 S        
    8          Ann-Mari Persson        Växjö OK                     44:16 S        
    9          Gunilla Sävenstrand     Hultsfreds OK                49:34 S        
   10          Margareta Svenson       Ankarsrums OK                51:42 S        
   11          Monica Bråhn            Jönköpings OK                53:27 S        
   12          Ulla-Britt Karlsson     Växjö OK                     54:41 S        
   13          Laila Erlandsson        Målilla OK                   56:35 B        

               Vanja Gummesson         Nybro OK                  ej start          



D55  (9)       3270 m                      

    1          Anna-Karin Argus-Johans Sol Tranås                   34:45 G        
    2          Britt-Marie Carlsson    SOK Viljan                   38:56 G        
    3          Kerstin Hjalmarsson     Emmaboda Verda OK            41:17 S        
    4          Eva Svanström           Västerviks OK                43:20 S        
    5          Lena Persson            Gamleby OK                   46:56 S        
    6          Siv Larsson             Växjö Allmänna IS            48:57 S        
    7          Turid Petersson         Vaggeryds SOK                51:17 B        
    8          Eva Norberg             Gamleby OK                   51:20 B        

               Gunvor Arbin            Annebergs GIF             ej start          



D50  (15)      3380 m                      

    1          Agneta Olivestam        Vimmerby OK                  29:49 G        
    2          Ann Nilsson             Markaryds FK                 32:26 G        
    3          Monica Henriksson       Eksjö SOK                    33:06 S        
    4          Bente Käll              Växjö OK                     33:09 S        
    5          Mona Palm               Lessebo OK                   37:38 S        
    6          Carin Gustafsson        Jönköpings OK                37:53 S        
    7          Maria Andersson         Bredaryds SOK                40:09 S        
    8          Ingrid Johansson        Gamleby OK                   40:20 S        
    9          Kristina Johansson      Kalmar OK                    42:39 B        
   10          Ann-Christine Lööf      Eksjö SOK                    45:57          
   11          Anne-Marie Robertsson   Målilla OK                   53:54          
   12          Berit Runefors          Växjö OK                     55:21          

               Yvonne Johansson        Gamleby OK                ej start          
               Gunilla Sandström       OK Stigen                 ej start          
               Maria Hermansson-Ström  OK Stigen                 ej start          



D45  (20)      3910 m                      

    1          Lisel Arvidsson         Växjö OK                     34:30 G        
    2          Marita Philipsson       Markaryds FK                 37:25 G        
    2          Karin Öhlin             SOK Aneby                    37:25 G        
    4          Monica Kollberg         Eksjö SOK                    37:26 G        
    5          Åsa Wadensjö-Leo        Bredaryds SOK                39:16 S        
    6          Anna Dolk               Jönköpings OK                40:52 S        
    7          Mariann Johansson       Kexholms SK                  41:05 S        
    8          Pia Lundberg            OK Bävern                    43:06 S        
    9          Helena Lindman          Nässjö OK                    43:41 S        
   10          Lotta Lidman Almqvist   Västerviks OK                44:04 S        
   11          Ann-Sofie Falk          Vimmerby OK                  44:41 S        
   12          Eva Carlsson            Jönköpings OK                45:26 S        
   13          Anne Turesson           Bredaryds SOK                47:08 S        
   14          Liselott Johansson      Tenhults SOK                 48:15 S        
   15          Anna Eklöf              IF Hallby SOK                48:34 S        
   16          Karina Svensson         Vimmerby OK                  49:45 B        
   17          Lena Lif Nilsson        Kalmar OK                    50:26 B        
   18          Sonja Haas              Nybro OK                     51:01 B        
   19          Katarina Westin         Bredaryds SOK              1:02:22          

               Maritha Henriksson      Eksjö SOK                 ej start          



D40  (21)      3910 m                      

    1          Anette Granstedt        IK Hakarpspojkarna           32:12 G        
    2          Anna Ekbring            Kexholms SK                  32:29 G        
    3          Lena Regnell            Växjö OK                     33:27 G        
    4          Susanna Djurstedt       Eksjö SOK                    35:24 G        
    5          Åsa Bergfors            SOK Viljan                   36:52 G        
    6          Ulrika Gustafsson       IK Vista                     38:47 S        
    7          Maria Ossiansson        IK Hakarpspojkarna           39:24 S        
    8          Anne Lindell            Kalmar OK                    39:44 S        
    9          Maria Rindstig          SOK Viljan                   40:19 S        
   10          Anna Mattsson           Värend GN OL                 40:33 S        
   11          Carina Bergander        Eksjö SOK                    40:49 S        
   12          Helene Löfström         Jönköpings OK                41:52 S        
   13          Helena Karlsson         Nässjö OK                    42:03 S        
   14          Kerstin Karlsson        Målilla OK                   44:00 S        
   15          Anneli Carlsson         FK Finn                      44:15 S        
   16          Agneta Hallberg-Hansson Nässjö OK                    44:54 S        
   17          Jeanette Wigertsson     Torsås OK                    47:16 B        
   18          Helena Andersson        SOK Aneby                    49:41 B        
   19          Marie Svalbring         Målilla OK                   54:39          

               Lotta J-Sundblad        Eksjö SOK                 ej start          
               Annika Ericsson         Växjö OK                  ej start          



D35  (3)       4370 m                      

    1          Anna Svensson           SOK Viljan                   40:11 G        
    2          Pia Olsson              Kalmar OK                    45:19 G        

               Karolina Karlsson       Nybro OK                  Ej godk.          



D21 DM  (13)   7680 m                      

    1          Anna Envall             IK Hakarpspojkarna         1:00:18 G        
    2          Linda Nordin Abaji      Ulricehamns OK             1:10:54 S        
    3          Kristina Andersson      Jönköpings OK              1:13:09 S        
    4          Lena Jakobsson          Nybro OK                   1:13:46 S        
    5          Lina Sandström          OK Stigen                  1:13:53 S        
    6          Helena Lindén           Växjö OK                   1:15:18 S        
    7          Anna Johansson          Ankarsrums OK              1:21:30 S        
    8          Elisabet Larsson        Sol Tranås                 1:23:36 S        
    9          Emma Faxén              Växjö OK                   1:26:18 B        
   10          Maria Thelin            Jönköpings OK              1:29:03 B        

               Katarina Lindén         Växjö OK                  Ej godk.          
               Malin Sand              IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          
               Jenny Larsson           Sol Tranås                ej start          



D20 DM  (5)    5580 m                      

    1          Therese Klintberg       Eksjö SOK                    40:23 G        
    2          Anna Segersson          Eksjö SOK                    43:15 G        
    3          Elna Forsberg           IK Hakarpspojkarna           49:07 S        
    4          Stina Persson           Gamleby OK                   59:50 B        

               Beatrice Gustavsson     Eksjö SOK                 ej start          



D18 DM  (22)   5150 m                      

    1          Elin Svensson           Nässjö OK                    46:43 G        
    2          Amanda Leo              Bredaryds SOK                47:38 G        
    3          Ylva Gunnarsdotter      Tenhults SOK                 48:52 G        
    4          Natalie Elmqvist        Gamleby OK                   49:27 G        
    5          Julia Lundquist         Nybro OK                     50:50 G        
    6          Sofie Svensson          Vimmerby OK                  51:13 G        
    7          Maria Johansson         Torsås OK                    52:18 S        
    8          Frida Danielsson        Vimmerby OK                  52:29 S        
    9          Linnea Östergren        Växjö OK                     53:05 S        
   10          Emma Rosén              OK Njudung                   53:35 S        
   11          Stefanie Andersson      Vimmerby OK                  55:01 S        
   12          Agnes Adolfsson         Vimmerby OK                  55:34 S        
   13          Jennie Johansson        Bredaryds SOK              1:00:13 S        
   14          Erika Knutsson          Nybro OK                   1:01:47 S        
   15          Eva Adolfsson           Vimmerby OK                1:06:54 B        
   16          Beatrice Edgren         Hultsfreds OK              1:10:17 B        
   17          Sara Emilsson           Torsås OK                  1:13:06          
   18          Angelica Jörnling       Eksjö SOK                  1:13:10          
   19          Elise Hjelm             Torsås OK                  1:13:38          

               Erika Hugoson           Nässjö OK                 Ej godk.          
               Anna Arvidsson          Kalmar OK                 ej start          
               Märta-Stina Käll        OK Älme                   ej start          



D16  (17)      3930 m                      

    1          Olivia Kollberg         Eksjö SOK                    28:20          
    1          Amanda Hansson          Bredaryds SOK                28:20          
    3          Lisa Holer              Eksjö SOK                    29:24          
    4          Josefine Klintberg      Eksjö SOK                    30:01          
    5          Filippa Johansson       Jönköpings OK                31:28          
    6          Agnes Leo               Bredaryds SOK                31:47          
    7          Freya Almqvist-Haas     Nybro OK                     39:13          
    8          Emilia Andersson        Vimmerby OK                  41:05          
    9          Erika Strömbäck         Ankarsrums OK                42:03          
   10          Moa Svensson            Nässjö OK                    42:58          
   11          Johanna Andersson       SOK Aneby                    44:28          
   12          Lisa Elmblad            OK Stigen                    49:46          
   13          Elin Dolk               Jönköpings OK                50:39          
   14          Lovisa Johansson        Västerviks OK                51:04          

               Hanna Östenberg         Hultsfreds OK             ej start          
               Joséphine Regnell       Växjö OK                  ej start          
               Moa Olofsson            Värend GN OL              ej start          



D14  (17)      3500 m                      

    1          Linnéa Golsäter         Eksjö SOK                    28:02          
    2          Gabriella Gustafsson    IK Hakarpspojkarna           29:42          
    3          Louise Lundgren         Värend GN OL                 30:12          
    4          Eirin Andersson         Vimmerby OK                  30:20          
    5          Karin Björnlinger       IK Vista                     30:33          
    6          Elisabeth Aronsson      Bredaryds SOK                33:34          
    7          Linnéa Andersson        Bredaryds SOK                34:12          
    8          Petra Gunnarsdotter     Tenhults SOK                 35:04          
    9          Kajsa Adolfsson         Vimmerby OK                  35:23          
   10          Petra Olejnik           SOK Viljan                   37:13          
   11          Lovisa Härold           Sol Tranås                   40:10          
   12          Emelie Andersson        Hultsfreds OK                42:17          
   13          Elin Lundqvist          Nybro OK                     42:28          
   14          Julia Svensson          Bredaryds SOK                42:50          

               Hedwig Almqvist-Haas    Nybro OK                  ej start          
               Hanna Olofsson          Värend GN OL              ej start          
               Moa Granstedt           IK Hakarpspojkarna        ej start          



D12  (20)      3060 m                      

    1          Elin Granstedt          IK Hakarpspojkarna           22:50          
    2          Sophia Björnlinger      IK Vista                     24:33          
    3          Gabriella Bergander     Eksjö SOK                    24:35          
    4          Ebba Envall             IK Hakarpspojkarna           27:29          
    5          Amelia Skalberg         Bredaryds SOK                27:51          
    6          Lovisa Torstensson      Emmaboda Verda OK            28:15          
    7          Alice Svensson Finndahl IK Hakarpspojkarna           28:59          
    8          Moa Hansson             Bredaryds SOK                29:09          
    9          Amanda Rangert          IK Hakarpspojkarna           29:30          
   10          Elsa Andersson          Bredaryds SOK                30:15          
   11          Elin Posch              Sol Tranås                   33:29          
   12          Stina Eriksson          Bodafors OK                  36:54          
   13          Emma Erlandsson         SOK Viljan                   38:11          
   14          Klara Elmblad           OK Stigen                    40:02          
   15          Wilma Olausson          Målilla OK                   41:39          
   16          Clara Gustafsson        Hultsfreds OK                49:06          
   17          Moa Erlandsson          Vimmerby OK                  52:54          

               Fanny J-Sundblad        Eksjö SOK                 ej start          
               Lisa Lindqvist          IK Hakarpspojkarna        ej start          
               Emma Åkesson            IK Hakarpspojkarna        ej start          



D10  (15)      2710 m                      

    1          Sara Granstedt          IK Hakarpspojkarna           17:48          
    2          Ellen Kallerbäck        Emmaboda Verda OK            19:11          
    3          Elin Svensson           OK Älme                      21:31          
    4          Ebba Lindman            Nässjö OK                    21:32          
    5          Alicia Lundgren         Värend GN OL                 22:49          
    6          Isa Envall              IK Hakarpspojkarna           23:07          
    7          Stina Johansson         OK Bävern                    23:14          
    8          Lovisa Nord             Sol Tranås                   24:04          
    9          Ofelia Almqvist-Haas    Nybro OK                     25:49          
   10          Matilda Alexandersson   Torsås OK                    28:02          
   11          Emma Ling               Jönköpings OK                28:36          
   12          Wilma Bergander         Eksjö SOK                    31:20          
   13          Kajsa Ekdahl            Emmaboda Verda OK            43:17          
   14          Elisabet Mikkelsen      SOK Viljan                   59:28          

               Alma Andersson          Målilla OK                ej start          



U4  (1)        3500 m                      

    1          Oscar Melkersson        Kexholms SK                  45:41          



U3  (4)        3060 m                      

    1          Jakob Håkansson         Växjö OK                     37:18          
    2          Nina Ekdahl             Emmaboda Verda OK            51:08          
    3          Gustaf Härold           Sol Tranås                   57:09          
    4          Claudia Lavadores       Gamleby OK                 1:27:07          



U2  (18)       2710 m                      

    1          Hugo Djurstedt          Eksjö SOK                    20:40          
    2          Emil Strömbäck          Ankarsrums OK                21:49          
    3          Hugo Jakobsson          Eksjö SOK                    23:21          
    4          Anton Gunnarsson        Bredaryds SOK                23:32          
    5          Carl Hedin              Eksjö SOK                    25:22          
    6          Albin Hagalid           Torsås OK                    26:05          
    7          Sara Nilsson            Torsås OK                    26:06          
    8          Olof Hedin              Eksjö SOK                    26:58          
    9          Calle Fransson          Kalmar OK                    31:12          
   10          Theodor Staffas         Växjö OK                     32:38          
   11          Saga Leo                Bredaryds SOK                32:48          
   12          Erik Ling               Jönköpings OK                34:23          
   13          Elin Rydgård            Eksjö SOK                    37:40          
   14          Mikaela Johansson       Västerviks OK                43:22          
   15          Elin Rindstig           SOK Viljan                   55:50          
   16          Jessica Persson         Torsås OK                    56:36          
   17          John Hagalid            Torsås OK                  1:10:45          

               Ida Edvardsson          Eksjö SOK                 ej start          



U1  (15)       1990 m                      

    1          Hugo Ericsson           Växjö OK                     14:50          
    2          Jonathan Pettersson     SOK Viljan                   15:05          
    3          Axel Eveborn            SOK Viljan                   16:05          
    4          Agnes Djurstedt         Eksjö SOK                    17:08          
    5          Filip Björnholm         IF Stjärnan                  21:22          
    6          Alma Gustafsson         SOK Aneby                    21:58          
    7          Alexander Josefsson     Vimmerby OK                  22:02          
    8          Stina Lind              SOK Viljan                   25:41          
    9          Tuva Lövdahl            SOK Viljan                   25:48          
   10          Daniela Stenfelt        SOK Viljan                   26:23          
   11          Johan Björk             OK Älme                      26:54          
   12          Thea Abaji              Eksjö SOK                    37:14          
   13          Moa Hallenberg          SOK Viljan                   43:47          

               Noah Pansell            Eksjö SOK                 ej start          
               Nora Andersson          Värend GN OL              ej start          



INSKOLNING  (2 1990 m                      

               Filippa Söderberg       Kalmar OK                    Godk.          
               Evelina Svensson Finnda IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Lisa Olsson             Torsås OK                    Godk.          
               Joel Svensson Finndal   IK Hakarpspojkarna           Godk.          
               Nimus Hellström         Kalmar OK                    Godk.          
               Jonathan Kondradsson    Kalmar OK                    Godk.          
               Eline Andersson         Vimmerby OK                  Godk.          
               Petter Eriksen          SOK Viljan                   Godk.          
               Olle Ekbring            Kexholms SK                  Godk.          
               Ebba Lindstrand         Kalmar OK                    Godk.          
               Theo Lövdahl            SOK Viljan                   Godk.          
               Nicolina Andersson      Torsås OK                    Godk.          
               Gustav Eveborn          SOK Viljan                   Godk.          
               Hanna Löfström          Jönköpings OK                Godk.          
               Li Persson              Kalmar OK                    Godk.          
               Ellen Toll              OK Njudung                   Godk.          
               Emma Rindstig           SOK Viljan                   Godk.          
               Tilde Eriksen           SOK Viljan                   Godk.          
               Ian Karlsson            Torsås OK                    Godk.          
               Ben Karlsson            Torsås OK                    Godk.          



Öppen 1  (5)   2710 m                      

    1          Catrine Olsson          Torsås OK                    24:23 B        
    2          Ulrika Strömbäck        Ankarsrums OK                30:15 B        
    3          Thomas Porsch           Sol Tranås                   45:24          
    4          Erika Nilsson           Kalmar OK                    46:18          
    5          Irmgard Dietzel         Ankarsrums OK              1:00:19          



Öppen 2  (11)  3580 m                      

    1          Magnus Olsson           Torsås OK                    40:38 B        
    2          Annemarie Holm          Alstermo IF                  46:17 B        
    3          Angelika Johansson      OK Njudung                   49:53 B        
    4          Caroline Liljebjörn     Nybro OK                     50:18 B        
    5          Karin Hemmings          Vimmerby OK                  50:50 B        
    6          Majbrit Nilsson         Alstermo IF                1:01:44          
    7          Susanne Alexandersson   Torsås OK                  1:07:50          
    8          Marie Pettersson        Västerviks OK              1:15:08          
    9          Rosita Karlsson         Växjö Allmänna IS          1:30:49          

               Ayan Ling               Jönköpings OK             Ej godk.          
               Helen Axelsson          Hjortens SK               Ej godk.          



Öppen 3  (2)   5000 m                      

    1          Daniel Axelsson         Målilla OK                 1:04:47 B        
    2          Nathalie Johansson      OK Njudung                 1:06:11 B        



Öppen 4  (27)  2990 m                      

    1          Maria Sundberg          OK Njudung                   32:41 B        
    2          Jessica Elmersson       OK Bävern                    33:34 B        
    3          Karina Wahl             IK Vista                     34:37 B        
    4          Marina Johansson        OK Njudung                   36:04 B        
    5          Sven Ireståhl           Sol Tranås                   36:54 B        
    6          Marie Mikkelsen         SOK Viljan                   37:18 B        
    7          Marica Härold           Sol Tranås                   37:56 B        
    8          Karl-Erik Jonasson      Kalmar OK                    41:04 B        
    9          Ingela Klintberg        Eksjö SOK                    41:33 B        
   10          Karin Ekebjär           Kalmar OK                    42:00 B        
   11          Kerstin Lundqvist       Nybro OK                     44:04          
   12          Mats Runefors           Växjö OK                     44:22          
   13          Jonas Persson           Alstermo IF                  44:45          
   14          Bert Svensson           Västerviks OK                45:50          
   15          Malin Thörnkvist        Sol Tranås                   46:21          
   16          Anita Lilja             Jönköpings OK                46:40          
   17          Kristina Andersson      Vimmerby OK                  47:10          
   18          Kristin Staffas         Växjö OK                     48:15          
   19          Kaj Nyström             SOK Viljan                   49:13          
   20          Anders Rotviker         SOK Viljan                   49:57          
   21          Sofia Nylander          Kalmar OK                    52:21          
   22          Marie Golsäter          Eksjö SOK                    53:02          
   23          Anette Olsson           Eksjö SOK                    53:26          
   24          Bernt Johansson         SOK Viljan                   53:41          
   25          Eva Holmquist           IF Hallby SOK              1:02:57          

               Karl-Erik Pettersson    SOK Viljan                Ej godk.          
               Maria Henckel           Kexholms SK               Ej godk.          



Öppen 5  (12)  4020 m                      

    1          Rune Thuresson          OK Bävern                    37:32 B        
    2          Erik Höckerfelt         SOK Viljan                   42:43 B        
    3          Bo Johansson            OK Stigen                    45:27 B        
    4          Marie Nord              Sol Tranås                   46:12 B        
    5          Christina Sterner       OK Njudung                   46:55 B        
    6          Staffan Gunnarsson      Eksjö SOK                    48:31 B        
    7          Rikard Carlsson         Nybro OK                     52:49          
    8          Per-Gunnar Gabrielsson  Målilla OK                   54:32          
    9          Pontus Löfström         Jönköpings OK                57:18          
   10          Rebecca Staffas         Växjö OK                   1:02:28          
   11          Frida Johansson         OK Bävern                  1:06:11          

               Ulf Lennartsson         Kalmar OK                 Ej godk.          



Öppen 6  (11)  5520 m                      

    1          Dennis Toll             OK Njudung                   53:43 B        
    2          Jesper Rundbäck         Eksjö SOK                    55:37 B        
    3          Björn Golsäter          Eksjö SOK                    59:00 B        
    4          Peter Svahn             Eksjö SOK                  1:00:26 B        
    5          Bernt Karlsson          Bredaryds SOK              1:01:35 B        
    6          Anders Pettersson       Västerviks OK              1:02:50 B        
    7          Mikael Elmblad          OK Stigen                  1:04:52 B        
    8          Sverker Henckel         Kexholms SK                1:05:51 B        
    9          Tomas Petersson         SOK Viljan                 1:08:36 B        
   10          Kjell Svensson          OK Älme                    1:11:18          

               Louise Staffas          Växjö OK                  Ej godk.          



Öppen 7  (20)  3010 m                      

    1          Fredrik Sturek          SOK Viljan                   23:05 B        
    2          Agneta Nilsson          SOK Viljan                   24:35 B        
    3          Björn Palm              Lessebo OK                   24:47 B        
    4          Örjan Laneborg          SOK Viljan                   26:30 B        
    5          Anna Rosen              OK Njudung                   27:58 B        
    6          Johan Eveborn           SOK Viljan                   28:46 B        
    7          Patrik Persson          Eksjö SOK                    31:50 B        
    8          Ann Brenander           SOK Viljan                   32:36          
    9          Christer Svenson        Ålems OK                     35:04          
   10          Tommy Olsson            Torsås OK                    35:45          
   11          Tomas Karlsson          Kexholms SK                  38:51          
   12          Veronika Vestling       SOK Viljan                   38:54          
   13          Sofia Brenander         SOK Viljan                   39:53          
   14          Görel Skoog             Växjö OK                     40:01          
   15          Karin Andersson         Kexholms SK                  40:47          
   16          Annika Pettersson       Burseryds IF                 42:41          
   17          Charlotte Lundquist     Nybro OK                     43:42          
   18          Yngve Karlsson          IF Stjärnan                  45:17          
   19          Eva-Britt Johansson     SOK Viljan                   52:08          
   20          Erland Torstensson      Emmaboda Verda OK            52:15          



Öppen 8  (14)  5100 m                      

    1          Stefan N-Djurstedt      Eksjö SOK                    37:25 B        
    2          Magnus Pettersson       SOK Viljan                   38:20 B        
    3          Jonas Bergfors          SOK Viljan                   42:02 B        
    4          Mikael Staffas          Växjö OK                     50:07          
    5          Per Sandlund            OK Njudung                   50:59          
    6          Kenneth Axelsson        Hjortens SK                  51:54          
    7          Oskar Nilsson           OK Stigen                    52:35          
    8          Anders Eriksson         Kexholms SK                  55:20          
    9          Agne Pettersson         Nybro OK                     59:38          
   10          Thomas Bohman           Nybro OK                   1:00:48          
   11          Mats Johansson          Bredaryds SOK              1:02:50          
   12          Ola Gustafsson          SOK Aneby                  1:07:46          
   13          Anna Josefsson          Kalmar OK                  1:11:12          
   14          Åke Svensson            IF Stjärnan                1:30:17          



Öppen 9  (3)   6840 m                      

    1          Magnus Forsberg         Värend GN OL                 56:20 B        
    2          Daniel Johansson        Kalmar OK                  1:05:14 B        
    3          Mikael Palm             Kalmar OK                  1:25:16          



H 17-20  (1)   4990 m                      

    1          Viktor Westin           Bredaryds SOK                50:21          



D80  (2)       2120 m                      

    1          Karin Rehn              Jönköpings OK                43:55 G        
    2          Barbro Rydén            Sol Tranås                   58:13 S